TTO – vi hjelper deg å skape verdi av forskning
Har du forskningsresultater eller en idé som kan bli et nyttig produkt eller tjeneste? Vi hjelper deg fra idé til marked.
Hva er et TTO?
Klosser Innovasjon er teknologioverføringskontor (TTO) for Universitetet i Innlandet. Et TTO (Technology Transfer Office) har ansvar for å identifisere, utvikle og kommersialisere forskning og innovasjon fra universiteter og høgskoler.
Målet er å sikre at forskningsresultater skaper verdi for både samfunnet, næringslivet og forskerne selv.
Hva kan vi hjelpe deg med?
Som TTO kan vi i Klosser Innovasjon bistå forskere med:
- Vurdering av idé og markedspotensial
- Rettighetshåndtering og immaterielle rettigheter (IPR)
- Utvikling av kommersialiseringsstrategi
- Kobling til næringsliv og relevante partnere
- Finansiering og støtteordninger
- Etablering av selskap eller lisensiering av teknologi
- Vi gjør den kommersielle prosessen strukturert, trygg og profesjonell slik at du kan fokusere på forskningen.
Slik fungerer prosessen:
- Meld inn din idé via Universitetet i Innlandet sine nettsider eller ta direkte kontakt med oss i Klosser Innovasjon.
- Innledende vurdering av nyhetsgrad, marked og rettigheter.
- Beslutning om videre løp; lisensiering, samarbeid med eksisterende aktør eller etablering av nytt selskap.
- Utvikling og kommersialisering med tett oppfølging fra vårt team.
All dialog behandles konfidensielt.
Hvorfor bruke TTO?
- Du får tilgang til kommersiell kompetanse og markedserfaring
- Du reduserer risiko i en krevende fase
- Du sikrer profesjonell håndtering av rettigheter
- Du øker sannsynligheten for ekstern finansiering
- Du bidrar til at forskningen skaper reell samfunnseffekt
Klosser Innovasjon jobber både med oppstartsbedrifter og etablerte virksomheter, og tar med oss denne brede erfaringen inn i hvert enkelt forskningsprosjekt.
Hvem kan ta kontakt?
Alle forskere og ansatte ved Universitetet i Innlandet med:
- Forskningsresultater
- Metoder eller verktøy
- Programvare
- Teknologi
- Konsepter eller tjenesteinnovasjoner
Er du usikker på om ideen din passer inn? Ta kontakt med oss.
En uforpliktende samtale er ofte det beste første steget.
Klar for å ta neste steg?
Meld inn din idé via universitetets nettside – eller ta direkte kontakt med Nis V. Nielsen i Klosser Innovasjon for en prat:
Nis Valentin Nielsen
Nis er utdannet innen bioteknologi fra Aarhus Universitet og har doktorgrad i biokjemi fra UiO. Som prosjektleder har han ansvar for innovasjonsprosjekter innen bioøkonomi og bioteknologi. Nis har erfaring fra forskning og utviklingsarbeid innen medisinsk og bioteknologisk arbeid, og han har ledet forskningsprosjekter og publisert vitenskapelige artikler i Danmark og Norge. Som innovasjonssjef har han ansvar for innovasjonsprosjekter og nettverk med deltakelse av bedrifter, forskningsinstitusjoner og offentlig sektor. Han jobber også med kompetansemegling, som innebærer å koble bedrifter med relevante forskningspartnere og bistå med søknader. På fritiden går han på ski og på tur, elsker å reise til steder hvor det ikke er for varmt og liker å høre historier fortalt i en hyggelig atmosfære.
